0

KOLIK ČIVAVA? CHTĚLA BYCH TO BÝLÍ !

Jo, vím, že v nadpisu mám pravopisnou chybu, použila jsem autentický přepis výkřiku zájemce o čivavu. Dneska budu stručnější, ač téma je vážnější. Ale není zas tolik třeba to „okecávat“, apel je jednoduchý – pokud štěně (zvlášť módního plemene), tak jen z osvědčeného a registrovaného chovu psů s průkazem původu (PP).

K tomuhle příspěvku mě inspiroval povzdech majitelky spřáteleného azylu, která přijala březí fenku z nedávno likvidované množírny čivav na Břeclavsku. Brzy po narození štěňat vypublikovala jen informační příspěvek o přijetí fenky se štěňaty, kde byla jako první informace velkými písmeny o tom, že čerstvě narozená štěňata nejsou zatím k adopci ani k rezervaci, že adopce nebude možná dřív než za dva měsíce. Během pár hodin měla  přeplněný inbox nejen žádostí o rezervaci a adopci, ale výjimkou nebyly ani finanční „dary“ kterými si zájemci mysleli, že si štěně předplatí a nelibost, když zjistili, že takhle to opravdu nefunguje.

Pominu teď fakt, že v době publikace nebylo vůbec uvedeno, kolik je fenek a kolik pejsků a ani nic k jejich zdravotnímu stavu a samozřejmě ani povaze (moc brzo). Přesto se zájemci hrnuli po stovkách a hrnou se dodnes, i přes opakované upozornění, že zatím nejsou k adopci ani k rezervaci.

Nezodpovědnost zájemců jsem krátce zmínila v minulém příspěvku a nechci to dál rozmazávat. U čeho se ale pozastavím, je tohle až davové šílenství, pokud jde o módní plemena a dopad, který tahle poptávka má na rozkvět množírenského businessu u nás.

Česká republika se může „pyšnit“ jedním neslavným prvenstvím mezi evropskými zeměmi  a tím je počet množíren psů. Když vidím, kolik zájemců na štěně sexy plemene se najde během pár hodin (nemluvě o jejich kvalitě), už se vůbec nedivím, že tohle podnikání jen kvete.

Slovo množírna se v médiích skloňuje dobře přes deset let, měla jsem za to, že většina průměrných lidí, už ví minimálně že množírny existují a na co si dát pozor při výběru štěněte. Přesto když jsem nedávno sbírala v práci podpisy na petici za zpřísnění trestů za týrání zvířat, zarazilo mě kolik kolegů pořád nemá ani tucha, co taková množírna je a že by si měli dávat velký pozor, odkud si pořídí psa.  Takže máme ideální podmínky pro množky – enormní poptávku a značně neznalou veřejnost.

Pokud vám slovo množírna nic neříká, vězte, že něco takového byste nechtěli nikdy vidět. Desítky a někdy i stovky psů módních plemen žijí v otřesných podmínkách, ve sklepech či stodolách, v klecích pro hlodavce nebo pro králíky, ve vlastních výkalech, bez světla, bez veterinární péče, bez lidského kontaktu, slouží jen jako stroje na štěňata a když doslouží v lepším případě je vyhodí, v horším zabijí.

Případy likvidovaných množíren z poslední doby:

Kamenice: víc než 200 psů, výkaly, zlomeniny, otevřené rány

Plzeň: Okolo 100 psů, desítky mrtvých zakopaných na zahradě, další pálení v sudech

Břeclav: 60 psů

Chystá se novela zákona, který by mimo jiné měl trestat provozovatele odhalených množíren i ty, kteří se na množírenském businessu podílí. Pokud projde, mohlo by se něco zlepšit. I když jistější by bylo snížení poptávky, třeba by nám pak v útulcích nemuselo tvrdnout tolik bezvadných psů i proto, že prostě nepatří mezi módní plemeno :/.

Hanka Tesařová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *