Psí útulek v Libni

Azyl opuštěných psů Libeň

Útulek v Libni je malý soukromý psí azyl u pražského libeňského nádraží. V současné podobě funguje od roku 2011 a poskytuje útočiště převážně starým a nemocným pejsanům. Původ psích obyvatel je různý, často se jedná o týrané psy nebo o psy z různých kauz přemnožených psů, ale výjimkou nejsou ani psi od majitelů, kteří se o ně nezvládali starat. Kapacita je okolo 15 psů.

Útulek majitelky provozují jako dobrovolnou činnost ve svém volném čase, nad rámec svých plnoúvazkových zaměstnání v komerční sféře, a není financovaný ze strany města. Veškeré příjmy útulku pocházejí z darů jednotlivců, firem a materiálně či finančně pomáhají také některé nadační fondy.

V útulku se setkáte s velmi osobním přístupem k přijatým psům, s tím, že psi, kteří jsou schopni společného soužití, mají volný pohyb po areálu útulku a přístup do budovy, kde má každý svůj pelíšek či křeslo. Méně přátelští psi pak tráví čas v kotci s výběhem a dbá se na jejich pravidelné venčení a kontakt s lidmi, aby se lépe socializovali. Všichni psi mají kromě kvalitní stravy taky další doplňky k udržování co možná nejlepší fyzické kondice a nadstandardní veterinární péči. Psi odcházejí do pečlivě vybíraných domovů kastrovaní, čipovaní a s plným očkováním a provozovatelky provádějí i kontroly adoptovaných psů.

Kromě péče o psy se útulek věnuje také osvětové činnosti v podobě vzdělávacích akcí pro základní školy a spolupracuje s organizacemi na pomoc hendikepovaným lidem, jejichž klienti dochází do útulku za účelem aktivizace a terapie.